0537 664 99 19 TIKLA ARA
 

Basında biz- Çilingir Murat Tekin

Basında biz- Çilingir Murat Tekin

İNTERNETTEN ÇİLİNGİR ARARKEN HIRSIZ YA DA DOLANDIRICI TUZAĞINA DÜŞMEYİN!

 

Çilingir ne demek? Çilingir Ustasında olması gereken özellikler nelerdir?

Sadece acil ihtiyaç duyduğumuzda çağırdığımız “ ÇİLİNGİR “ kelime anlamıyla dilimizde sıkça kullanılmaktadır. Farsça dilinden Türkçemiz’e geçmiştir. Anlamı ise; ANAHTARCI’dır.

 

İşte ustasının gözünden sizler için derlediğimiz yazı dizisi:

ANKARA – Dikmen’de 15 yıldır Çilingir hizmeti veren Murat TEKİN,  mesleğe ilk başladığı yıllarda   müşterilerin dükkanına gelerek çilingir talebinde bulunmakta iken; ancak son yıllarda e-ticaretin artmasıyla birlikte internetten talebin yoğunlaştığını dile getirdi. Mesleğinin ilgi çekici, heyecan verici ve bir o kadar da riskli olduğunu belirten çilingir ustası TEKİN işinin tüm ustalık ve inceliklerinin kapılarını MAGAZİN HABER’E açti.

 

 

Çilingir Ustası Murat TEKİN son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte mesleği kötüye kullananların sayısının oldukça arttığını, güvenilir bir çilingir bulma konusunda vatandaşların nelere dikkat etmesi gerektiğini şöyle dile getirdi.

 

 

İnternet ortamında reklam vermek suretiyle müşterilerine ulaşmaya çalışan yetkin olduğu gibi, kendisini çilingir gibi göstererek reklam panoları açan dolandırıcıların da olduğunu söyleyen TEKİN şöyle devam ediyor.

 

 

“ İnternette “ Google ads” adında ücretli reklamları yer almakta ve ilk 4. sırada yer almaktadır.

Google’ın arama sonuçlarında:,” iş ortağı sitelerde veya Youtube’da reklamlarınızı göstermenizi sağlayan bir online pazarlama aracıdır. Google reklamları, internet reklam ekosisteminde en fazla bütçenin kullanıldığı kanaldır. Google reklamları 2000 yılının Kasım ayında faaliyet göstermeye başlamıştır. Şu anda 1 milyondan fazla kullanıcısı bulunmaktadır. “ denilmektedir.

 

 

İşte sorun da tam burada başlamaktadır!

Google, kendilerine reklam başvurusu yapan kişilerin sektöründe yetkin, güvenilir ve ne olduğu belli olmayan kişilerin reklamlarını yayına almakta…

“Hiç bir belgesi ve bağlı bulunduğu odaya kaydı olmadan reklam veren sözde çilingirler, reklam metnine “kızılay çilingir” yazarak kızılay’a reklam açıyor. Google’da çilingir arayan insanlar o kişinin Kızılay’da olduğunu düşünerek arayıp çilingir talebinde bulunuyor.

 

 

Murat TEKİN: “ Bu gibi durumları yaşamış ve mağdur olmuş müşterilerimiz bizi arayarak internetten çilingir çağırdıklarını ve gelen kişinin sadece çekili kalmış, kilitli olmayan kapılarının kilitlerini kırarak kendilerine çilingir ücretinin yanı sıra piyasa fiyatlarının 2-3 katına kilit sattığını söylüyorlar. Oysa, uzman kişinin kapı kilitli bile olsa kilide zarar vermeden açması gerekmektedir.”

 

Ayrıca vatandaşı mağdur eden kişinin telefon numarasını sorduğumuzda verilen  numaranın korsan çilingirlere ait olduğunu görüyoruz.

Bu vesile ile yetki belgelerimizi görüp bu konu ile ilgili bizi arayıp bilgi edinen müşterilerimizi görmek ayrıca gurur vermekte ve bizleri mutlu etmektedir.

 

 

Çilingir sektörünün en başta güven vermesi gereken mesleklerin başında geldiğini söyleyen Çilingir Murat Tekin, Vatandaşın kapıda kaldığında paniğe kapılmamasını ve 5-10 dakikasını ayırarak ne olduğu belli olmayan ads reklamlarından değil, en yakın çilingir dükkanından hizmet almalarını, acil internetten çilingir çağırmak gerekiyorsa , Google haritalarda, dükkanın yerinin ve mesafesinin de gösterildiği işletmeleri veya organik web sitesi sonuçlarında web sitesine adresini ve yetki belgelerini koymuş firmaları tercih etmerini; zira yeri, dükkanı olmayan korsan bir çilingir kilit değiştirdiğinde, kendisine de bir kopya yapmadığını kimsenin garanti edemeyeceğini söylüyor.

 

Çilingir ustası bir de uyarıyor! İnternet ortamından güvenilir çilingir çağırdıklarından emin olmak isteyen vatandaşlar, gelen çilingirin bağlı bulunduğu odanın verdiği kimlik kartını ve ustalık belgesini görmeden kapılarını açtırmamalı, takılan kilitlerin de fabrika ambalajı içinde olmasını istemelidirler.

Özellikle kilit değişimi için en doğru tercih, vatandaşların kilitlerini kendilerinin alması ve sadece montajını çilingirlere yaptırmalarıdır.

Yorum Yok

Sorry, the comment form is closed at this time.