0537 664 99 19 TIKLA ARA
 

Çilingir kapıyı nasıl açar? Hangi durumlarda kilit değişimi gerekir ?

Çilingir

Çilingir kapıyı nasıl açar? Hangi durumlarda kilit değişimi gerekir ?

 

 

 

Çilingir, sıklıkla talep gören bir meslek dalı olmadığından, kapı da kalan insanlar, çilingirin kapıyı nasıl açacağı konusunda bilgi sahibi değildirler. Günümüz de bu durumu fırsat bilen bazı çilingirler, müşterinin olaya vakıf olmaması nedeni ile kapıyı açarken malesef oldukça yüksek bir maliyet çıkartabiliyorlar.

İnsanlar, genellikle hayatında sadece bir kaç kez çilingire ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple, çilingir hizmet verirken, talep eden insanların da yapılacak işlemin detayları hakkında kabaca bilgi sahibi olmaları faydalı olacaktır. İşte detayları ile, soru cevap şeklinde kapı açma teknikleri;

 

Soru: Çelik kapı sadece çekili ve anahtarı evde unuttum, çilingir kapıyı nasıl açar?

Cevap: Profesyonel bir çilingir, her hangi bir parça değişimine, (kilit göbek vs.) gerek kalmadan kapıyı açar.

Bir çilingir, sadece çekili kalmış bir kapıyı açarken kilit değişimi gerekmediğini özellikle belirtmek isteriz. Bu konuda, kilit satmak amaçlı barelinizi kırmak isyeyen çilingirler olabilir, dikkatli olup buna müsaade edilmemelidir.

 

Soru: Çelik kapı kilitli anahtarları kaybettim fakat evde yedek anahtar var. Bu durumda çilingir kapıyı açarken hangi parçaların değişmesi gerekir?

Cevap: Kilitli ve çelik rozet korumalı kapılarda, göbek içerisinden elektrikli bilyalı ve yale tipi maymuncuklar kullanılarak kapı açılır ve göbeklerin bozulup bozulmadığı işlem sırasında ortaya çıkar. Kapı da ince vidalı rozet olduğunu ya da hiç rozet olmadığını varsayarsak, bu durumda sadece rozetler sökülüp yenisi ile değişimi yapılarak işlem tamamlanır ve kilit değişimine gerek kalmaz.

 

 

Soru: Otel tipi oda kapımızı içeriden mandala yanlışlıkla basıp kapıyı kapattığımız için kilitli kaldı. Çilingir kilidi kırmadan açabilir mi?

Cevap: Profesyonel bir çilingir, otel tipi kilidi kırmadan açabilmelidir. Çilingir, maymuncukla denemeler sonucu kilidi açamayacağını söyleyip kilidi kırmak gerekiyor dediğinde, buna müsaade edilmemeli, gerekirse hizmet almaktan vazgeçilmelidir.

 

 

Soru: Otel tipi oda kapımız kilitlendi, topuz dönüyor fakat kapı açılmıyor. Çilingir bu kilidi nasıl açar ?

Cevap: Bu durumda, topuzlu kilit vidalarının gevşemesi sonucunda kilidin dili mekanizmasından kurtulmuş ya da, kilidin dil borusu arızalanmıştır. Çilingir, bu gibi durumlarda kilidi açarken, topuzlu kilidi kopmle veya sadece dil parçasını değiştirmesi gerekebilir.

 

Çilingir talepleri daha bir çok detayı olan değişik kilitler için de gerçekleşir fakat genellikle yukarıda bahsettiğimiz seçenekler karşımıza çıkar. Genel olarak herhangi bir nedenle çilingir çağırmak isteyenler, telefon görüşmesinde yaklaşık da olsa fiyat almaları, işlem sırasında ise çilingirden maliyet konusunda aşama aşama bilgi almalıdırlar.

 

Yazar: Murat Tekin
Mesleği: Çilingir
Yer: Ankara

Yorum Yok

Sorry, the comment form is closed at this time.