0537 664 99 19 TIKLA ARA
 

Akdere Çilingir Anahtarcı | Tel:03129110672

Çilingir

Akdere Çilingir Anahtarcı | Tel:03129110672

 

Akdere Çilingir – Tekin Çilingir olarak Çilingirlik mesleğinin esaslarını ve okulunu nasıl çilingir olunacağını anlattık. Dışarıdaki işlerinizi hallettikten sonra evinize geldiğinizi hayal edin. Gün boyunca hep dışardaydınız. Artık evinize girip bir güzel yemeğinizi yedikten sonra dinlenme vakti geldiğinizi düşünüyorsunuz. Tüm bu evinizde yapacaklarınızın hayaliyle cebinizden evinizin anahtarını çıkartmaya çalışıyorsunuz. O da ne? Bir bakıyorsunuz ki cebinizde anahtar yok. Artık yavaştan endişelenmeye başladınız. Bu yüzden diğer ceplerinize, çantalarınıza bakıyorsunuz ama anahtar hiçbir yerde yok. Artık anahtarın yanınızda olmadığına eminsiniz. Ama nerede bu evin anahtarı?

 

İşte şimdi hatırlıyorsunuz ki evden siz anahtarı almadan çıktınız. Şimdi işte başınızdan aşağı kaynar sular dökülmeye başlıyor. Ne yapacaksınız şimdi? Bir çare kartlarınızı deniyorsunuz ama ne yapsanız boş. Ne yapacaksınız? Burada yapacağınız tek şey işinin ehlini bulmaktır. Yani bir çilingir ya da anahtarcı çağırmaktır. Çilingir işte tam bu zor anınızda yanınıza geldiğinde o kapıyı açacak tek kurtarıcınızdır. Çilingirin işte ne kadar önemli olduğunu o zaman anlarsınız. Ne kadar önemli yerleri var hayatımızda değil mi?

Hiç küçükken çilingir olmak istediniz mi? Ya da çilingir olmak isteyen biriyle tanıştınız mı?

Günümüzde böyle kişiler, çilingir olmak isteyen kişiler o kadar fazlalaştı ki. Artık çilingir olmak isteyen maharetli eller çok fazla. Maharet! Gerçekten de çilingir ya da anahtarcı olmak tam bir maharet işi. Yalnızca maharetli eller yapabilir bu işi. Bir el en fazla bu kadar ince işleri yapabilir. Anahtarcılık bir ustalık işidir. Bu yüzden neden siz de olmak istemeyesiniz ki?

Aslında geçmişten günümüze kadar çilingir veya anahtarcı olmak için çok yol alınmıştır. Osmanlı döneminde Ahilik Teşkilatı bünyesinde anahtarcılık , çilingircilik dersleri verilirdi. Bu dersler usta – çırak ilişkisi içerisinde yapılırdı. Bu şekilde yeni başlayan öğrenciler işin ustalarından en iyi yöntemleri öğrenirlerdi. Ve mezun olduklarında en iyi ustalardan biri olarak çıkmaktadırlar.

Derslerde başarılı olan öğrenciler sınıf atlatlardı ve öğrenciler belirli derecede çilingirlik işini öğrendikten sonra Ahilik Teşkilatı tarafından mezun edilirdi. Ve artık Ahilik Teşkilatından mezun olmuş çilingirler, anahtarcılar verilen diploma ile bir yer açma hakkına sahip olurlardı. Ahilik tarafından iş yeri açma hakkında sahip olmaya Gedik Usulü denilmiştir. Bu şekilde anahtarcılık, çilingircilik gelişmiştir ve günümüze kadar gelmiştir.

 

Günümüzde elbette Ahilik Teşkilatı, gedik usulleri kalmadı. Osmanlı Devleti’nin bitmesiyle bu dönem de kapanmıştır. Ama günümüzde de eğitimleri devam etmektedir. Anahtarcı veya çilingirci olmak için günümüzde de eğitim veren kurumlar vardır. Özel bu kurumlara giderek siz de maharetlerinizi anahtarcı olarak gösterebilirsiniz. Aynı zamanda teknik liselerde el becerilerinizi de geliştirebilirsiniz. Ama şunu belirtilmelidir ki teknik liselerde direk olarak anahtarcılık eğitimi yoktur. Ancak teknik liseleri önermemizin sebebi el becerilerinizin gelişmesini sağlamaktır.

 

Aynı zamanda anahtarcı veya çilingirci olmak için kurs veren kurumlar gibi atölyeler de vardır. Bu atölyelerde hem ders alabilirsiniz direk ya da stajyer olarak girip usta – çırak ilişkisi içerisinde siz de anahtarcı veya çilingir olabilirsiniz. Zaten biliyorsunuz ki eskiden süregelen en iyi öğrenim şekli usta – çırak ilişkisidir. Atölyelerde de bu şekilde eğitim alarak siz de başarılı, maharetli bir çilingir ya da anahtarcı olabilirsiniz.

 

Elbette hala maharetli eller vardır ve ömrümüz boyunca da sizin imdadınıza yetişmeye devam edeceklerdir. Ayrıca çilingirlerin hizmetleri artmış ve artık sürekli hizmet, sadece ev ,iş yeri değil araba kapıları dahil her yer için çağırabilirsiniz. Bu maharetli eller Kurtuluş Çilingir, Abidinpaşa Çilingir ve Akdere Çilingir gibi çilingircilerdir.

 

Yorum Yok

Sorry, the comment form is closed at this time.