0537 664 99 19 TIKLA ARA
 

Çilingir şikayetleri, Çilingirin şikayetleri

Çilingir şikayetleri, Çilingirin şikayetleri

Günümüzde genellikle tüketiciler bir nedenden dolayı şikayetçi olur. Hele hele de, çilingir talebi doğan bir müşteri çilingir çağırmış ise!

Evet, çilingir talebi potansiyel bir şikayeti de yanınında getirir. Bir müşteri çilingir çağırmak zorunda kalmış ise genellikle şikayet hakkını da aynı paket içerisinde talep etmiş olur.

 

Bunun nedenleri ise şu şekilde sıralanır; Çilingir talebi isteğe bağlı olarak oluşmaz, bir anda ihtiyaç doğar ve bunun için bütçe hazırlıksız yakalanır.

 

Çilingir’e ödenen para, trafik cezası gibi hissettirir.
Müşteriye göre; Çilingir kapıyı 2 saniyede açmıştır ve aldığı parayı hak etmemiştir.

 

Çoğu müşteri kapı da kaldığında haklı olarak kendi imkanları ile kapıyı açmaya çalışır. Pet şişe yaprakları, kredi kartları vb işe yaramamış, son çare olarak çilingir çağırmak durumunda kılınmıştır. Gelen çilingir kapıyı bir tık ile açınca istenen ücret fazla bulunur, “ne yaptın ki?” denir. Çilingir, “kapınızı açtım kazma kürek çalışacak halim yok ya!” diyemez tabi ki.

 

ÇİlİNGİR’İN ŞİKAYETLERİ; Ya çilingir’in şikayetleri?
Öyle ya çilingirinde tüketiciden şikayetleri mevcut. Hemde o kadar çok ki!

 

Bir çilingir, usta olabilmek, ve dükkan açabilmek için yıllarca emek vermiştir ancak gidip kapıyı hemen açınca talep ettiği ücret her zaman müşteriye fazla gelmiştir.

 

Çilingir 7/24 hizmet vermek durumundadır. Gecenin bir yarısı telefon çalar ve alkollü biri der ki; ” adresi söylüyorum” Çilingir; “bir dakika önce kapınızın durumu nedir? kilitli mi, çekili mi? İkametgah sahibi siz misiniz? vb sorular sorunca, alkollü müşteri, ” hayırdır polis misiniz yoksa çilingir mi?” diye sert bir uslup kullanır ve telefonu kapatır. Eee şimdi çilingir uğradığı sert usluba mı yansın yoksa boş yere uykusundan uyandırıldığına mı?

 

Bir başka çalan telefonun arkasında telaşlı, yangında kalmış gibi bir müşteri arar ve ” ne olur acil yetişin içeride çocuk kaldı!” der. Çilingir hemen derhal yola çıkar, yolda iken müşteri iki dakikada bir arar “nerdesiniz geliyormusunuz? diye sorar. Çilingir son sürat ve gerekirse kırmızı ışıkta geçerek ceza ve kaza riskini de alarak adrese varır.

 

Çilingir adrese varır varmasına da, müşteri tekrar arayıp “gerek kalmadı kapıyı açtık” der. Çilingir, “ben sizin için adresinize geldim diye servis ücreti talep eder ancak senmisin servis ücreti isteyen! müşteri, ” açmadığın bir kapı için para mı istiyorsun? der. Çilingir, “ama sizin için onca yol geldim, benzin yaktım zamanım gitti gibi haklı sebepleri sıralasa da, mağdur edilmiş bir şekilde arkasına baka baka dükkanının yolunu tutar.

 

ÇİLİNGİR NASIL DAVRANMALI?

Çilingirlik mesleği? vicdanlı, saygılı, dikkatli, ve en önemlisi ise sabırlı olmayı beraberinde getirirmesi gerekir.

 

Bir gün bir müşteri boş yere adrese kadar çağırır ve servisi iptal eder. Bura da sabırlı olmak müşteri ile tartışma içerisine girmemek gerekir.

 

Bir diğer müşteri hayatında ilk kez çilingir çağırmış, kapısı kilitli değil çekili kalmıştır. Bura da müşteri duruma vakıf değil diye, kötü niyetli olmadan, çekili kalmış bir kapıyı zarar vermeden açmak ve piyasaya göre makul bir ücret alıp vicdanlı bir şekilde aksiyon almak gerekir. Kaldı ki iyi bir çilingir, kapı kilitli bile olsa maymuncuk kulanarak kilidi bozmadan açabilmelidir.

 

Yine başka bir müşteri çilingir talebinde bulunurken, kendi kilidini mi açtırmak istiyor, yoksa kötü niyetli mi? Burada da çilingir dikkatli davranarak müşteriye ikametgah belgesi vb evrakları sormadan görmeden kapıyı açmaması gerekir.

 

Özetle; Çilingir den şikayetçi olan müşteriler ve müşteriden şikayetçi olan çilingirler mevcut. Yukarıda anlattığımız hikayelere ve bilgilere göre siz ce kim haklı?

 

Yazar: Murat Tekin, Meslek: Çilingir, Pozisyon: İşletmeci, Telefon: 05376649919

Yorum Yok

Sorry, the comment form is closed at this time.