0537 664 99 19 TIKLA ARA
 

Otel tipi kilit nasıl kilitli kalır?

Otel tipi kilit nasıl kilitli kalır?

 

Otel tipi kilit, halk dilinde topuzlu kilit, Amerikan kapı kilidi gibi isimlerle adlandırılmaktadır. Biz Anahtarcı firması olarak bu kilidin ismine otel tipi kilit diyoruz. Otel tipi kilit, standart çelik kapı kilitlerinin dışına çıkarak sadece içeride ki mandal da bulunan düğmesine basıldığında kilitleme sağlar.

 


Bunun başlıca sebebi, otel tipi kilitlerin genellikle iç oda kapılarında kullanılmasından dolayı oda içerisinde bulunan kişinin veya kişilerin dışarıdan içeriye giriş sağlanmaması için sadece düğmeye basarak kilitlenmesi düşünülerek, aslında bir kolaylık olarak tasarlanmıştır.

 

 

Otel tipi kilit içeriden düğmeye basılmak sureti ile kilitleme sağlayıp dışarıdan anahtarı ile açılmaktadır. Biz çilingir firması olarak sürekli karşılaştığımız kapının kilitli kalması durumu üzerinde biraz bilgi vermek isteriz. Oda kapılarının anahtarları genellikle çocuklu ailelerde kaybedilmiştir ve kapı kililendiğinde çilingir çağırmak gerekmektedir.

 

Otel tipi kilitler şu nedenler ile kilitlenir;

1- Yanlışlıkla iç topuz da bulunan düğmeye basılarak kapı kapatılır ve anahtarı da zaten kaybedilmiş olduğu için çilingir çağırmak gerekmektedir.

2- Otel tipi kilitler pencere camının açık olması durumunda cereyan yapmasından dolayı kapı sert çarptığında kendiliğinden kilitlenebilmektedir.

3- Otel tipi kilitlerin bir başka kilitlenme durumu da, kapıyı sonuna kadar açtığınızda, kilit topuzunda bulunan düğme duvara dokunarak kilitleme sağlar.

4- Otel tipi kilitlerin bir başka kilitlenme durumu ise kilit dilinin arızalanarak mandalina kurtulması ve topuzun boşa dönmesi durumudur.

Sizler, kapının cereyan yapması ve kilit dilinin mandaldan kurtulması harici durumlarda ki diğer iki seçenekte kilidin kilitlenmiş olduğunun farkına varmadan kapıyı kapatırsınız ve tekrar açmak istediğinizde kapının kilitlendigini anlarsınız.

Otel tipi kilitler saten ve sarı olarak iki renkten oluşur. Estetik olarak diğer kollu kilitlere göre şık bir görüntü verse de aslında yukarıda anlattığımız nedenlerden dolayı kullanışlı olduğu söylenemez.

Otel tipi kilitleriniz kilitlediğinde açılma işlemi, şunu abartmadan söylemeliyiz ki, çekili bir çelik kapıdan daha zordur. Bu sebeple uzman bir çilingirden destek alınmalıdır.

Biz Tekin Çilingir firması, Ankara da bulunan 15 adet uzman çilingir ustası ile 7/24 hizmet sunmaktayız.Firmamızı dilediğiniz zaman arayarak en uygun fiyata acil çilingir yardımı isteyebilirsiniz.

Yorum Yok

Sorry, the comment form is closed at this time.